image1 image2 image3

 

Itaalia Corso ehk Cane Corso (Italian Cane Corso)

Tõu itaaliakeelne nimetus Cane Corso tuleneb vanast väljendist "cane da corso", mis tähistas maapiirkondades töötavaid jahikoeri (veiste ja sigadega, metsseajahil, karuvõitlustes), vastandatuna väljendile "cane da camera", mis tähendas koera, keda peeti ihukaitsjana. Minevikus piirdus Corsode levik vaid  Apuulia provintsis ja Lõuna-Itaalia naaberpiirkondades, hiljem kogu Itaalias. 1980-ndateni hoidsid tõul eluvaimu sees karjakasvatajad, jahimehed ja põllumehed Lõuna-Itaalias. Nende peamine ülesanne oli olla vara, perekonna ja karja valvur, kasutati ka karjaajajana ning jahikoerana suurte ulukite küttimisel.

Koerte valimisel oldi eriti hoolikad ja aretuseks kasutati ainult pesakonna kõige tugevamaid ja tervemaid koeri. Sellega suudeti hoida ära koerte füüsilised ja vaimsed puudused. Tihti arvatakse, et Corso on agressiivne koer, ja mingil määral vastab see ka tõele. Tõuomadustelt on Cane Corso umbusaldav võõraste suhtes ja agressiooni ei tohiks selle koera puhul kunagi julgustada.

Itaalia Corso on keskmise suurusega, jõuline koer, hästi liikuv, äärmiselt tähelepanelik ning aukartust äratav ja enesekindel. Sarnaselt kõikide teiste molossidega on ta sõbralik ja armastav oma pereliikmete vastu. 

Kutsikana peab Corso peres olema kindlalt paikapandud hierarhia mida tuleb varakult rakendama hakata. See tõug omandab põhikäsklused kiirelt, on kiire reaktsiooniga ja koostööaldis, keerulisem on tema kaitseinstinkti ohjamine ja suunamine.

Corsole meeldib stabiilne status quo, ta ei pruugi sallida uusi asju, loomi ega inimesi, seega tuleb koera uude keskkonda viies olla ettevaatlik. Teiste koerte keskel on Corso tavaliselt domineeriv. Võib olla koertekakluse provotseerijaks ja võõra koera provotseerimisele vastab ta koheselt ja kõhklemata. Cane Corso peaks lähenemise korral püsima kõigutamatuna ja reageerima ainult reaalsele ohule, ka liigne sõbralikkus ei ole selle tõu puhul hea omadus kuna tegemist on valvekoeraks aretatud tõuga.

Corsod, eriti isased, on väga võimuahned ja ambitsioonikad. Nad panevad oma peremeest proovile, et näha, kas peremehe jõud käib temast üle. Corso võib  põhjamaakliimas väga edukalt elada väljas kui talle on ehitatud soojustatud kuut kuhu ta saab tuule ja vihma eest varjule minna. Üldiselt on Corso vaikne tõug ja haugub võõraste ja kahtlaste segajate peale.

Turja kõrgus isastel 64–68 cm, emastel 60–64 cm, lubatud kõikumine 2 cm mõlemas suunas. Isaste kaal 45–50 kg, emastel 40–45 kg.

2020  Cane Corso Eaglemount